Ateny: Delegacja robotników z tureckiej Somy z wizytą w biurze WFTU


2014-Athens-SomaDelegacja górników z tureckiej Somy 17 września br. odwiedziła centralne biuro Światowej Federacji Związków Zawodowych (WFTU) w Atenach. W skład delegacji weszli Tahir Cetin i Ercan Cetinyilmaz, którym towarzyszył Sinem Demirer – prawnik prawa pracy.

Robotnicy z kopalni w Somie odbyli spotkanie z Sekretarzem generalnym WFTU Jorgosem Mawrikosem i poinformowali WFTU o staraniach i walkach robotników i ludności Somy po tragicznym wypadku w kopalni, który pochłonął (według oficjalnych danych) życie 301 górników. Ze swojej strony, Sekretarz generalny wyraził pełną klasową solidarność WFTU z walkami robotników Somy i ich staraniami w organizacji, żądaniach sprawiedliwości za zbrodnię w Somie, współczesnych i adekwatnych środków bezpieczeństwa zdrowia i życia, oraz godnych warunków pracy i życia.

Obie strony przedyskutowały możliwe sposoby, na które WFTU może wspomóc walki pracownicze i nagłaśniać międzynarodową solidarność z robotnikami i ludnością Somy.

Tragedia w kopalni Somy – zbrodnia przeciwko klasie robotniczej Turcji – miała miejsce 13 maja 2014 roku i kosztowała życie, według oficjalnych danych, 301 górników. Jej powodem był noszący znamiona kryminalne brak środków zabezpieczenia zdrowia i życia w pracy. Od samego początku WFTU stała po stronie robotników i ludności Turcji, organizując solidarnościowe wizyty, wielką solidarnościową konferencję w Stambule w czerwcu 2014 r. i wyrażając międzynarodową solidarność robotniczą poprzez organizacje członkowskie WFTU na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *