Życzenia na 2014: Noworoczna wiadomość od Sekretariatu WFTU


seasons-greetings-2014Sekretariat Światowej Federacji Związków Zawodowych (WFTU) życzy szczęśliwego i bojowego Nowego Roku wszystkim robotnikom na całym świecie!

Drodzy Towarzysze i Przyjaciele,
Drogie Siostry i Bracia,

Świat zapisał w swojej historii rok 2013 i otwiera nowy rozdział roku 2014. Sekretariat Światowej Federacji Związków Zawodowych życzy wszystkim członkom swojej 86 milionowej rodzinie związkowej, milionom przyjaciół ruchu związkowego, z którymi spotkaliśmy się podczas wspólnie toczonych walk, i całej międzynarodowej klasie robotniczej: szczęśliwego i bojowego nowego 2014 roku!

Naszym życzeniem jest, aby klasa robotnicza w każdym kraju stawała się z roku na rok bardziej dojrzała, bardziej pewna siebie, bardziej optymistyczna i bardziej świadoma głębszych przyczyn problemów na świecie; świadoma wielkich możliwości, które leżą przed nią i swej wielkiej mocy, która może przemienić dręczony glob w zamożny, produkcyjny i pokojowy świat.

Żyjemy i nagłaśniamy okrucieństwa, które nie są odosobnionymi przypadkami, ale są wynikiem maszyny ekonomicznej systemu kapitalistycznego.

W czasach, gdy ludzkość odkrywa nowe planety:

– Widmo bezrobocia rośnie dla wszystkich grup pracowników, uderza z całą siłą barbarzyństwa w młodzież i kobiety.
– Ludzie wciąż pracują w niewolniczych warunkach nie będąc w stanie zapewnić podstaw życia dla swoich rodzin.
– Ponad 2 miliony pracowników umiera co roku w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, których w skrajnej większości przypadków można by uniknąć, gdyby pracodawcy stosowali odpowiednie środki ochrony.
– Zabezpieczenie społeczne jest lub staje się nieznanym światem dla pokoleń robotników.
– Biedni ludzie nie mają podstawowego dostępu do żywności, wody, leków, książek, mieszkań, a większość populacji nie cieszy się dobrym standardem jakości życia.
– Kobiety nadal są dyskryminowane w miejscach pracy, są ofiarami ataków na tle seksualnym i fizycznym oraz często brak jest obowiązującego ustawodawstwa w zakresie ochrony macierzyństwa.
– Wojny imperialistyczne i kryminalne grabią światowe dziedzictwo, zasoby naturalne są rozkradane przez międzynarodowe koncerny.
– Tysiące związkowców jest aresztowanych, więzionych i mordowanych z uwagi na prowadzona przez nich walkę.

Tak długo, jak produkty mas są zawłaszczane przez nielicznych, pozostawiając cierpienia dla reszty, WFTU będzie nadal zobowiązać się do walki o poprawę warunków życia i pracy klasy robotniczej i ubogich warstw.

W 2014 r. zobowiązujemy się do walki bardziej twardej, do bycia bardziej metodycznymi i wydajnymi, aby WFTU kontynuowała swój kurs w górę, aby dalej rosnąć w liczbach i działaniach, aby nadal koordynować międzynarodową solidarność ruchu związkowego i kontynuować wspieranie i wzmacnianie klasowo-zorientowanych sił związków związkowych.

Drodzy bracia i siostry,

WFTU życzy Wam szczęśliwego i bojowego 2014 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *