Kazachstan: Uwolniono ostatnich dwóch robotników naftowych w Żangaözen


znahartu-2015Związek zawodowy „Żanartu”, członek Światowej Federacji Związków Zawodowych, wydał oświadczenie po decyzji sądu o uwolnieniu ostatnich dwóch pracowników naftowych w Żangaözen.

„19 marca br. Sąd w Aktau postanowił warunkowo zwolnić ostatnich dwóch uwięzionych pracowników naftowych w Żangaözenie – Naryna Żarylgasynowa i Kanata Żusipbajewa, skazanych za udział w prawie ośmiomiesięcznym strajku pracowników w 2011 roku. Wydaje się, że ta seria zwolnień związana jest z rozpoczęciem kampanii wyborczej w związku z nadchodzącymi przedterminowymi wyborami prezydenckimi, gdzie władze chcą pokazać swoją łagodniejszą twarz” – napisali związkowcy ze „Żanartu”.

W komunikacie wyrażone jest podziękowanie za kampanie solidarności z represjonowanymi działaczami ruchu robotniczego, które mają miejsce na całym świecie: „Jest to radosna okazja dla wszystkich działaczy związkowych ‚Żanartu’, Socjalistycznego Ruchu Kazachstanu, dla tych wszystkich, którzy brali czynny udział w kampanii na rzecz uwolnienia skazanych robotników naftowych w Żangaözen. W akcji na rzecz uwolnienia skazanych robotników wiele zrobili działacze różnych lewicowych stowarzyszeń i związków zawodowych, w szczególności Światowa Federacja Związków Zawodowych, poprzez swoje działania i podejmowane akcje w różnych częściach świata.”

Komunikat związkowców wzywa do ciągłego wspierania walczących robotników Kazachstanu: „Oczywistym jest, że to nie koniec kampanii. Będziemy walczyć aż do pełnej rehabilitacji skazanych członków bohaterskiego strajku nafciarzy występujących nie tylko z postulatami ekonomicznymi, ale także domagających się nacjonalizacji przemysłu wydobywczego pod kontrolą pracowników, wolności związkowych i utworzenia jednego, klasowo zorientowanego związku zawodowego i własnej partii. Musimy usunąć przyklejoną nafciarzom łatkę „bandytów”, którzy są bojownikami sprawy klasy robotniczej w Kazachstanie! Nadal istotnym pozostaje i wymaga niezależnego śledztwa sprawa użycia broni w dniu 16 grudnia 2011 roku, jak również stosowania tortur i przypadki zaginięć strajkujących i mieszkańców.”

Na zdjęciu od prawej: Róża Tuletajewa, Naryn Żarylgasynow i Kanat Żusipbajew.

Przypomnijmy: w maju 2011 roku robotnicy naftowi w mieście Żangaözen, w zachodnim Kazachstanie, rozpoczęli strajk na rzecz lepszych warunków życia, wolności związkowej i poszanowania układów zbiorowych. Strajk został krwawo stłumiony 16 grudnia, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do strajkujących robotników. Oficjalne dane mówią o 17 zabitych, nieoficjalne o 80-100 ofiarach. W mieście i okolicach zaczęły się represje wobec strajkujących i ich rodzin, wiele osób aresztowano i poddano torturom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *