Jorgos Mawrikos, Sekretarz generalny WFTU, komentuje Szczyt NATO w Walii


george_mavrikosSzczyt NATO, który miał miejsce w Walii w dniach 4-5 września br., wskazuje na nasilenie poziomu agresywności tej politycznej i wojskowej koalicji imperialistycznej. Podjęto decyzje o wzmocnieniu jej zdolności do działania i przeprowadzania interwencji wojskowych w każdym zakątku planety. Zostanie wzmocniona siła NATO przeciwko ludności w każdym zakątku, który interesy korporacji z USA i Unii Europejskiej uznają za własny i tam, gdzie silna konkurencja między nimi i innymi siłami ma wpływ na dystrybucję bogactw pochodzących z kapitalistycznej grabieży.

Nie przez przypadek specjalnym przedmiotem zainteresowania tego szczytu było wzmocnienie obecności NATO w Europie w związku z krwawymi wydarzeniami na Ukrainie i punktem kulminacyjnym konfrontacji z Rosją.

To dlatego imperialiści starają się przezwyciężyć swoje międzyimperialistyczne sprzeczności i projektują dalsze wzmocnienie pozycji wilczej watahy NATO i jego baz w Europie, we współpracy z Unią Europejską, starając się zmierzyć z Rosją z silniejszej pozycji. Plany zwiększenia wydatków wojskowych NATO, tzw. „System Obrony Rakietowej”, rozrost tak zwanych „elastycznych sił zbrojnych” i większe przywiązanie Ukrainy do strategii NATO – wszystko to ma ułatwić ten cel, w imię „bezpieczeństwa europejskiego”.

Wzrost wydatków wojskowych będzie pokrywany przez pracowników z nowych podatków i obniżek wynagrodzeń.

Ten rozwój sytuacji przynosi ze sobą poważne niebezpieczeństwo konfliktów zbrojnych, ale także ryzyko zapłonu ogólnego starcia. Jak to chyba każdy rozumie, te zjawiska stoją w sprzeczności z bezpieczeństwem i poczuciem bezpieczeństwa obywateli Europy, które jednak nijak się mają z „bezpieczeństwem” zysków i realizacji planów strategicznych europejskich i amerykańskich monopoli. A o nie tutaj chodzi.

Wsparcie oferowane przez NATO nielegalnemu rządowi w Kijowie, który jest wspierany przez siły faszystowskie celem kontynuowania rozlewu krwi we Wschodniej Ukrainie, po raz kolejny potwierdza potrzebę każdego z nas walki o jak najszybsze rozwiązanie NATO.

Wzywamy wszystkich ludzi pracy z pięciu kontynentów świata do wzmocnienia swojej walki przeciwko udziałowi ich krajów w planach wojskowych NATO, które przyniosły tak wiele cierpienia międzynarodowej klasie robotniczej i warstwom ludowym wszystkich krajach. Wzywamy do wysuwania żądań natychmiastowego zakończenia morderczych ataków rządu Ukrainy wobec rosyjskojęzycznej ludności tego kraju.

Wzywamy wszystkie bojowe związki zawodowe Rosji do wzmocnienia swoich stosunków z WFTU: do nawiązania relacji z WFTU i odbudowania swoich przyjacielskich, braterskich i silnych relacji z okresu 1945-1991.

Jorgos Mawrikos
Sekretarz generalny WFTU

8 września 2014 br.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *