Grecka Federacja Robotników Budowlanych o tragedii w Turcji


turkey-collapse-20146 września br. w Istambule (Turcja) 10 robotników budowlanych zginęło w wyniku wypadku na budowie luksusowego wieżowca w centrum miasta. Winda, służąca do przewożenia materiałów budowlanych na kolejne kondygnacje budynku zerwała się, przygniatając robotników ciężarem 1,25 tony. O tragedii można przeczytać więcej tutaj.

W związku z tym wypadkiem Federacja Związków Zawodowych Robotników Budowlanych i Pokrewnych Grecji wydała poniższe oświadczenie:

Lista robotników, którzy stracili swoje życie na ołtarzu zysków kapitalistów stale rośnie.

Parę miesięcy po morderczej zbrodni dokonanej przez pracodawców na setkach górników w kopalni węgla kamiennego w mieście Soma w Turcji, niewypowiedziana wojna trwa dalej, jej kolejnymi ofiarami jest 10 robotników budowlanych, którzy stracili życie w wyniku braku zapewnienia środków bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Kapitał w Turcji, w Grecji i wszędzie na świecie w warunkach kapitalizmu postrzega pracowników jako materiał zużywający się. Kapitał dba tylko o to, jak będzie pomnażać swoje zyski. Środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia kosztują zaś więcej niż życie pracowników.

Czy w czasach kryzysu czy w okresach wzrostu, jak to ma miejsce w Turcji, życie pracowników i ich rodzin, prawa pracownicze są zgniatane pomiędzy kamieniami młyńskimi interesów kapitału.

Federacja Związków Zawodowych Robotników Budowlanych i Pokrewnych Grecji wyraża swoją solidarność z budowlańcami i robotnikami budowlanymi, z klasą robotniczą Turcji.

Wyrażamy nasze kondolencje rodzinom zmarłych i ich kolegom.

Potępiamy zastosowanie przez władze środków prewencyjnych i aresztowania demonstrantów podczas protestów przeciwko przestępczości pracodawców.

Żądamy natychmiastowego uwolnienia aresztowanych demonstrantów!

Wzywamy robotników, ubogie warstwy ludowe w naszym kraju, w Turcji i na całym świecie, aby ochronili swoje życie w walce, w miejscach pracy, aby utorowali drogę w celu zaspokojenia potrzeb swoich rodzin, aby stale walczyli na rzecz głębokich zmian, które prowadzić będą życie klasy robotniczej – obecnie wyniszczanej w interesie kapitału – do naprawdę wyższego poziomu dobrostanu.

W imieniu związku,
John Tasioulas – przewodniczący
Costas Xatziaras – sekretarz generalny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *