WFTU wyraża swą solidarność z klasą robotniczą i ludnością Japonii


japanW związku z orzeczeniem sądu dla regionu Fukushima z dnia 26 sierpnia 2014 r., w którym uznano ponadnarodową korporację TEPCO – zarządcę elektrowni energii atomowej za winną przypadku samobójstwa kobiety po katastrofie nuklearnej w marcu 2011 roku, Światowa Federacja Związków Zawodowych (WFTU) przypomina swoje stanowisko, w którym stwierdza się, że zawsze istnieje groźba ogromnego niebezpieczeństwa w przypadku zarządzania i kontrolowania energii atomowej przez korporacje.

Najgorsza katastrofa w Japonii po atomowym spustoszeniu Hiroszimy i Nagasaki miała tragiczny wynik: życie straciło lub uznano za zaginionych ponad 21.000 osób, z czego ponad 3.000 osób zmarło z powodu chorób spowodowanych eksplozją. Nie można także ocenić długoterminowych skutków katastrofy.
Kobieta, która została zmuszona do opuszczenia swojego domu, była wśród 150.000 osób, które wciąż mieszkają z dala od swoich domów z powodu skażenia radioaktywnego w obszarach otaczających elektrownię jądrową.

Klasa robotnicza i ludność Japonii cierpią długookresowe skutki polityki rządów japońskiego kapitału, które podjęły decyzję o budowie elektrowni jądrowych w rejonach zagrożonych trzęsieniami ziemi, z dodatkowo występującymi tsunami, w celu wykorzystania uzyskanej energii do podźwignięcia kraju w ramach imperialistycznej piramidy. Zarządzanie elektrowniami rządy te zostawiły japońskim korporacjom, które od dekad znane były z praktyk fałszowania danych dotyczących bezpieczeństwa infrastruktury i ukrywania przypadki incydentów i wypadków, które zdarzały się w funkcjonowaniu reaktorów atomowych. Choć elektrownie zostały zbudowane w strefie przybrzeżnej i zaledwie kilka metrów nad poziomem morza, tak, by ich wydajność i przynoszone zyski nie zostały dotknięte przez odległości od wody morskiej, to nawet tsunami szalejące na północnym Pacyfiku w 2004 roku nie przekonało ich o potrzebie podjęcia stosownych działań. Ponadto przedłużono funkcjonowanie („żywotność”) reaktorów o kolejne dziesięć lat, choć działały już one od 40 lat, co stanowiło oczywiste zagrożenie.

Firma zarządzająca elektrownią jądrową w Fukushimie, wielonarodowa TEPCO, podobnie jak amerykańska korporacja General Electric, która zaprojektowała reaktor, to typowe przykłady, które ujawniają, dlaczego energia jądrowa w rękach kapitalistycznych korporacji, stwarza wielkie niebezpieczeństwo dla całej ludzkości.

WFTU wyraża swoją solidarność z klasą robotniczą i ludnością Japonii i zwraca się do władz o zapewnienia pełnej pomocy dotkniętej katastrofą ludności.

Tylko walka przeciwko kapitalistycznemu barbarzyństwu może zmienić politykę energetyczną na działającą ku pożytkowi społeczeństwa.

Sekretariat WFTU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *