WFTU potępia morderczą politykę w kopalniach Turcji


turky-disaster-650_051414031758Sekretariat Światowej Federacji Związków Zawodowych (WFTU) z wielkimi łzami przyjął informację o tragedii, która kosztowała życie przynajmniej 200 górników i raniła znacznie większą ich liczbę. Eksplozja w kopalni węgla miała miejsce 13 maja 2014 r. w mieście Soma, w Turcji, około 250 km od Istambułu, w kopalni należącej do przedsiębiorstwa Soma Komur Isletmeleri AS.

Prywatna własność kopalni i polityka zorientowana na zysk, która powoduje obniżanie standardów, stosowanie aktualnych technologii i dokonywanie okresowych konserwacji, kryminalny brak właściwych środków bezpieczeństwa i intensyfikacja pracy są prawdziwymi przyczynami stojącymi za wybuchem, który dotknął jednostkę energetyczną, spowodował pożar i zakończył się zatruciem tlenkiem węgla setek górników.

To nie był wypadek i to nie był pojedynczy przypadek – każdego roku w kopalniach Turcji mają miejsce dziesiątki śmiertelnych wypadków przy pracy. WFTU potępia rząd Turcji i firmy eksploatujące kopalnie za ich morderczą politykę ograniczania środków bezpieczeństwa i domaga się: zakończenia prywatyzacji bogactwa ludności – zasobów naturalnych, modernizacji technologii wykorzystywanych w kopalniach, natychmiastowego wdrożenia kontroli bezpieczeństwa i stosowania wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony we wszystkich kopalniach życia ludzi pracy.

Światowa Federacja Związków Zawodowych wyraża kondolencje rodzinom i ukochanym ofiar, a także domaga się natychmiastowego pełnego odszkodowania dla rodzin ofiar i rannych robotników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *