Tunezja: Konferencja Kobiet ICATU “Ku wzmacnianiu praw arabskich pracujących kobiet”


2014_5_Tunisia_ICATU_Working-Women_Samir-590x26014 maja br. rozpoczęła się w Tunezji Arabska Konferencja Kobiet Pracujących zorganizowana przez Międzynarodową Konfederację Arabskich Związków Zawodowych (ICATU), a goszczona przez Związek Tunezyjskich Robotników (UTT), pod hasłem „Ku wzmacnianiu praw arabskich pracujących kobiet”.

Carolin Samir, przedstawicielka WFTU pozdrowiła uczestników Konferencji poprzez potwierdzenie pozytywnego wyniku sojuszu pomiędzy ICATU, WFTU i OATUU (Organizacji Jedności Afrykańskich Związków Zawodowych) i podkreśliła, że: „WFTU walczyła i walczy tak, by pracujące kobiety mogły uzyskać siłę i pewność siebie. Aby umożliwić realizację ich siły, potrzebujemy zorganizowanej walki, potrzebujemy postępowego, klasowo-zorientowanego ruchu na rzecz emancypacji i wyzwolenia kobiet. WFTU zawsze miało to samo stałe stanowisko: Z kobietami na pierwszej linii walk!”

W szczególności względem arabskich pracujących kobiet krytycznie zauważyła, że: „Pozycja pracujących kobiet w Palestynie, Syrii, Libanie, Iraku, Afganistanie jest poważnie degradowana w wyniku imperialistycznych interwencji i wojen. To ich dzieci są zabijane, to one są zmuszane do emigracji, to ich rodziny się rozpadają”​​.

Samir podkreśliła także kluczową rolę zorientowanego klasowo ruchu związkowego: „Potrzebujemy koordynacji działań na poziomie krajowym, koordynacji regionalnej i międzynarodowej. Musimy organizować walkę o prawa pracujących mężczyzn i kobiet. W tej walce, mężczyźni i kobiety będą wspólnie walczyć o ich wspólną sprawę: dobrostanu klasy robotniczej”.

Na koniec siostra Samir wystosowała otwarte zaproszenie dla wszystkich uczestniczących w Konferencji związków zawodowych, by wzięły udział w Światowym Kongresie Kobiet Pracujących, organizowanym przez WFTU w drugiej połowie 2014 r., i by podzieliły się swoimi analizami, stanowiskami i swoim doświadczeniem na poziomie międzynarodowym razem z pracującymi kobietami z Ameryki Południowej, Europy czy Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *