58 Sesja Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, Nowy Jork, 10-21 marca 2014


img_20140314_100832W dniu 14 marca br. w Nowym Jorku, podczas trwania 58 Sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Statusu Kobiet odbyło się spotkanie delegatek z regionu Azji Południowej z p. Lakshmi Puri – Zastępcą Dyrektora Wykonawczego ONZ Kobiety i Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ. WFTU było reprezentowane przez Sekretarz CITU (Centrali Indyjskich Związków Zawodowych) K. Hemalata i Sekretarz AITUC (Ogólnoindyjskiego Kongresu Związków Zawodowych) B. Vijayalakshmi. W spotkaniu brała udział również Lopa Bannerjee, szefowa sekcji społeczeństwa obywatelskiego ONZ Kobiety.

Delegacja uczestniczek składała się z kobiet z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki i Malediwów. Delegacja próbowała przekonać ONZ Kobiety, że w dokumencie końcowym z zatwierdzonych wniosków z trwającej sesji powinny być odzwierciedlone główne obawy kobiet. K. Hemalata powiedziała, że powinno się wskazać problemy kobiet w pracy, zwłaszcza w sektorach niezorganizowanych w związkach zawodowych. Delegacja wskazała, że choć większość rządów głosi, że osiągnięto postęp w realizacji niektórych Milenijnych Celów Rozwoju, sytuacja poziomu startu była zupełnie różna. Wskazywano, że raport końcowy powinien odzwierciedlać rzeczywistość poziomu wyjściowego. ONZ Kobiety powinno zapewnić, że rządy są odpowiedzialne za podjęcie skutecznych działań na rzecz osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju dotyczących kobiet i dziewcząt. Domagano się również, by ONZ Kobiety w różnych krajach i na szczeblu regionalnym i subregionalnym odgrywało bardziej pro-aktywną rolę w koordynacji podejmowanych działań. Niektóre członkinie delegacji podniosły także zagadnienia kwestii uznania praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet, prawo do aborcji itp. oraz uznania praw kobiet jako praw człowieka.

Lakshmi Puri zgodziła się, że choć istnieje postęp w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju w ujęciu globalnym, region Azji Południowej jest w tym zakresie „poza torem” i stwierdziła, że koniecznym jest pokonanie przeszkód strukturalnych w realizacji celów, w przeciwnym razie ich osiągnięcie nie będzie możliwe nie tylko w kwestii równości płci, ale także w innych dziedzinach. Poprosiła także członkinie delegacji o pracę z ich poszczególnymi rządami, także po to, by wpoić im konieczność dokonywania właściwych alokacji środków finansowych w celu osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju dotyczących kobiet i dziewcząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *