Solidarność WFTU z ludnością turecką


turkey-1Światowa Federacja Związków Zawodowych reprezentująca 86 miliony robotników w 120 krajach wyraża swą solidarność z walką ludności tureckiej i potępia w najmocniejszy sposób dziką państwową przemoc tureckiego państwa i rządu wobec demonstrantów.

Od piątku 31 maja, kiedy to grupa protestujących przeciwko decyzji o budowie centrum handlowego w parku na placu Gezi została zaatakowana przez policyjne grupy interwencyjne, liczba demonstrantów sprzeciwiających się państwowej przemocy nieustannie rośnie. To spowodowało dalsze reakcje ze strony sił interwencyjnych, które brutalnie – przy użyciu armatek wodnych i gazu łzawiącego – zaatakowały demonstrantów.

Frustracja narodu tureckiego i masowy udział ludności w demonstracjach pokazuje głębokie nierówności w społeczeństwie tureckim, w którym atakowane są prawa pracy i prawa socjalne.

Ogłoszono, że setki osób zostało rannych, a liczba osób uznanych za zmarłe również wzrasta.

Wzywamy rząd turecki do powstrzymania przemocy wobec ludności.

Światowa Federacja Związków Zawodowych wyraża swoje poparcie i solidarność dla ludności tureckiej i klasy robotniczej Turcji.

Przemoc państwowa będzie trwać tylko tak długo, jak nie spotka odpowiedzi ze strony zorganizowanej, nieustraszonej ludności w walce.

Sekretariat WFTU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *