WFTU potępia imperialistyczną interwencję w Mali


Francuskie Mirage przelatują nad Czadem przed nalotami na Mali (fot. AFP / Nicolas-Nelson Richard / ECPAD)Światowa Federacja Związków Zawodowych zdecydowanie potępia militarną interwencję francuskiego „socjalistycznego” rządu Francois Hollande w Mali, przy wsparciu innych imperialistycznych sił, wykorzystując jako pretekst intensyfikację konfliktu pomiędzy malijską armią i organizacjami bojowników, które głoszą, że walczą o niepodległość terytorium Azawad na północy Mali.

Militarna interwencja rozpoczęła się w odpowiedzi na prośby malajskiego prezydenta Dioncounda Traore; prezydenta, który został powołany na to stanowisko po przewrocie wojskowym dokonanym w marcu zeszłego roku.

Ta kierowana przez francuski rząd operacja wojskowa w jej dawnej kolonii uzyskała wsparcie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, a także USA, Kanady i ECOWAS, z których to państw wszystkie wysłały już żołnierzy i lotnictwo do Mali i zostały zapewnione o udzieleniu im wsparcia zgodnie z uchwałą grudniowej Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po ludobójstwie w Rwandzie i dewastacji Libii, Francja nadal korzysta z baz wojskowych, które utrzymuje w Afryce, w celu wzmocnienia swej roli w konkurencji między siłami imperialistycznymi i służenia interesom jej monopolistycznych grup, którzy plądrują zasoby produkcji bogactwa (złota, uranu, itp.).

Ten zaaranżowany pomiędzy wszystkimi walczącymi stronami konflikt jest kolejnym krwawym widowiskiem na poranionym kontynencie afrykańskim, z afrykańską ludnością płacącą obfite żniwo, by zapewnić ochronę francuskich interesów w kopalniach uranu znalezionego w obszarze Tuareg regionu Zachodniej Afryki, w konkurencji między siłami imperialistycznymi o kontrolę zasobów produkcji bogactwa Mali i o instalację kolejnych marionetkowych rządów w państwach afrykańskich służących wiodącym imperialistycznym siłom.

Światowa Federacja Związków Zawodowych, w akcie solidarności z ludźmi pracy i biedną ludnością Mali i państw Zachodniej Afryki, zdecydowanie potępia narastającą agresywność imperialistycznych sił w tym regionie, która dodatkowo pogarsza i tak już trudne warunki życia ludności w regionie i zmierza do utrzymania i zwiększenia grabieży zasobów produkcji bogactwa, które należą do ludności i powinny być wykorzystywane na jej potrzeby.

Wreszcie wzywamy federacje związków zawodowych, w pierwszej kolejności i je przede wszystkim, z krajów, które rozpoczęły agresję, do potępienia i działań przeciwko udziałowi ich rządów w tej wojnie. Stanowisko każdego związku zawodowego w sprawie zagadnienia wojen imperialistycznych jest bardzo ważne i stanowi kryterium, jakiego rodzaju są to organizacje związkowe. Pracownicy z krajów imperialistycznych muszą wyrazić międzynarodową solidarność ze swymi braćmi z innych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *